Tabut açıldı, Atatürk'ün yüzünü gördüm...

Tabut açıldı, Atatürk'ün yüzünü gördüm...
Tabut açıldı, Atatürk'ün yüzünü gördüm... tufan tazegül

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, 10 Kasım 1953 günü yaşadıklarını anlattı. Özden, 'Tabut mozoleye indirilirken oradaydım. Uzun uzun ağladım.' dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşı, 10 Kasım 1953'te Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e taşındı. Atatürk'ün naaşı mozoleye indirilirken odada 10 kişi vardı. O isimlerden biri de Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden.

Defin işlemine katılan 10 kişiden hayattaki tek isim olan Özden, o tarihi günde yaşadıklarını, belge ve fotoğraflar eşliğinde dile getirdi.

 

Ankara Üniversiteliler Derneği'ndeki panele katılan Özden, “Etnografya Müzesi'nde çelik tabut çıkarıldı, çelik testere ile kesilerek tabut açıldı. O sırada Atatürk'ün yüzünü gördüm. Yüzü hiç bozulmamıştı. Sanki yeni tıraş olmuş gibiydi. Ardından tabut yeniden kapatıldı” dedi ve şunları söyledi:

Ben Türkiye Milli Talebe Federasyonu Yayın Komisyonu Başkanı olmam nedeniyle Atatürk'ün naaşının nakli ve defini sırasında görev aldım. O dönem Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenciydim. Bana verilen görev kapsamında ilk olarak Etnografya Müzesi'nde saygı nöbetinde bulunacak 100 kız ve 100 erkek öğrencileri belirledim.

Etnografya Müzesi'nden önde top arabası, ardında bizler yürüyüşe başladık. O sırada hıçkırık ve ayak sesleri dışında hiçbir ses duyulmuyordu. Yollarda halk toplanmış, büyük bir saygı, gözyaşı vardı. Anıtkabir'e geldik. Tabut önce Anıtkabir'in önündeki bölüme yerleştirildi. O sırada Celal Bayar konuşmasında, “Seni sevmek milli ibadettir” dedi. Anıtkabir'de Aslanlı Yol'un başında naaş askerlerin omuzlarına alındı ve mozole binası önündeki katafalka konuldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak