Havuz Kirlenmesine Neden Olan İç Etkenler Anchor?

Havuzlar özellikle mevsimsel geçişlerden en fazla etkilenen alanlar arasında yer almaktadır. Gerek kapalı havuzlar gerekse açık havuzlar bu mevsimsel geçişlerin etkisinde kalmaktadır. Bu etkiler genelde sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek faktörlerdir.

Havuz Kirlenmesine Neden Olan İç Etkenler Anchor?
Havuz Kirlenmesine Neden Olan İç Etkenler Anchor? Vadi

 

Havuzlar özellikle mevsimsel geçişlerden en fazla etkilenen alanlar arasında yer almaktadır. Gerek kapalı havuzlar gerekse açık havuzlar bu mevsimsel geçişlerin etkisinde kalmaktadır. Bu etkiler genelde sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek faktörlerdir. Bu faktörler ise kendisini açık havuzlarda daha sert bir şekilde gösterebilmektedir. Her iki şekilde de havuzların iç ve dış etkenlerden etkilenmesi kadar insanın oluşturduğu etkenlerden de etkilenmesi söz konusu olmaktadır.

Havuz temizliği konusunda özellikle uzman kişilerin yardımını almak çok önemlidir. İnsanın kendi başına yapmaya çalıştığı temizlikler hem yetersiz kalmasından dolayı hem de yanlış temizlik maddesinin kullanılmasından dolayı daha farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için çok titiz bir çalışma yaptırılması gerekmektedir. Şimdi havuzun kirlenmesine neden olan iç etkenlere göz atalım

İç Etkenler

 Havuzun kirlenmesine dış etkenlerin sebep olması kadar iç etkenlerinde rolü büyüktür. İç etkenler genellikle havuzun periyodik olarak temizlenmemesi ve suyun uzun süre beklemesinden kaynaklanmaktadır. Bunun en fazla oluşturduğu sorunlar arasında bakteriler ve mikroorganizmalar ilk sırada yer almaktadır. Bu mikropların oluşmasının ardından insanların suyla olan temasıyla birlikte bunlar insan vücuduna girerek çeşitli hastalıkların oluşmasına ve bu hastalıkların yayılmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte bu bakterilerin vücuda girmesiyle birlikte kulak iltihabı, göz rahatsızlıkları, alerji, tifo ve mantar gibi sağlığımızı risk altında bırakabilecek hastalıkların bulaşma riski yüksektir.

Bu tür hastalıkların önüne geçmek ve bulaşmasını engelleyebilmek için havuz temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Sadece havuz değil su deposu temizliği ve su sebil temizliği hususunda da özel çalışmalar yapılmalı ve tüm bu alanlar işinin uzmanı insanlara yaptırılmalıdır. Bu temizlikler insan sağlığını etkilediği kadar çevre sağlığını da etkileyeceğinden dolayı bu konuyla ilgili çok iyi araştırmalar yapılmalıdır.

Temizlikler esnasında kullanılacak temizlik maddelerine de dikkat edilmesi ve zararlı olabilecek ya da daha sonra zararı ortaya çıkabilecek temizlik maddelerinin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Buna dikkat edilmediği taktirde birçok sağlık sorununun ortaya çıkabileceğini kesinlikle göz ardı etmemek gerekir.

www.tekdez.com

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak