Anaokulu Ücretleri ve Okul Öncesi Dönemin Önemi

Anaokulu eğitiminde kalite ön plana çıkıyor. Tabii tam da burada ücretler de denklemin içine giriyor kendiliğinden.

Anaokulu Ücretleri ve Okul Öncesi Dönemin Önemi
Anaokulu Ücretleri ve Okul Öncesi Dönemin Önemi tufan tazegül

Varımız yoğumuz çocuklarımız. Çocuk sahibi olduktan sonra, hayatımızı tamamen onlara endeksleriz. Bu öylesine meşakkatli bir süreçtir ki; çocuk sahibi olmayanlar tüm bu zorlu süreçleri görünce gözleri korkar. Oysa bu zorluğun iksiri kendi içindedir.

 

“Nimetsiz külfet, külfetsiz nimet olmaz” misali, bu külfetin ödülü; yararlı, başarılı, sevecen, mutlu ve mutluluk veren bizden, bize ait, bizim soyumuzdan çocukların ebeveyni olmanın haklı gururu, haklı tatminidir.

Okul Öncesi Dönemin Önemi

Yapılan araştırmalar, çocukların okul öncesi dönemde elde ettikleri bilişsel, duygusal ve sosyal kazanımların, daha sonraki toplam hayatlarında kazandıklarından daha değerli olduğunu ortaya koyuyor. Bu cümleden olarak anaokulu eğitiminde kalite ön plana çıkıyor. Tabii tam da burada ücretler de denklemin içine giriyor kendiliğinden.

Anaokulu Ücretleri ve Fiyat / Kazanç Oranı

Fiyat / kazanç oranı burada çözümleyici sihirli bir formül gibi kendini ortaya koymaktadır. Kendimize “çocuğumun nasıl bir ortamda, hangi imkanlarla, hangi programlar, hangi ek dersler, hangi uzmanlar eşliğinde okul öncesi eğitimini almasını istiyorum?” sorusunu sorduktan sonra, “peki, bu alanda bütçem ne kadarlık bir miktarı karşılamaya yeter” sorusunu da ekleyerek, sağlıklı yanıtlar aramak en doğru yaklaşım olacaktır. Yanıtlarımızın kesişim noktası da anaokulu ve anaokulu ücretleri hakkında vereceğimiz kararın çerçevesini belirleyecektir.

 

Herhangi bir uzmanlık alanında kullanılan enstrümanların fiyatlarıyla kaliteleri arasında doğrusal bir ilişki olduğu malum. Tabii yararlanılan uzmanların birikim düzeyleri ve çoklukları da bütçe arttırıcı unsurlardır. Açıkçası bizim tavsiyemiz, en büyük kalıtımız çocuklarımızın eğitiminden tasarruf etmektense; hayatımızdaki gereksiz, yararsız harcama kalemlerinden ödün vererek ekstra bütçe yaratmak daha yüksek marjinal fayda sağlamak açısından yerinde olacaktır.

Tavsiyeler

Siz siz olun, anaokulu tercih ederken, talep ettikleri ücretlerle; anaokulunun binasını, bahçesini, mimari düzenini, eğitmen kadrosunu, pedagog kadrosunu, yararlandıkları uzman kuruluşları, müfredatın üstünde ne kadarlık eğitim alanları ve enstrümanları kullandıklarını mutlaka kıyaslayın!

           

İstanbul gibi yoğun betonlaşmanın yaşandığı metropollerde, anaokulları açısından aranan en önemli özelliklerden biri sahip olunan yeşil alan ve bahçe imkanlarının geniş olmasıdır.

 

Bakırköy’de bulunan Yeteneklieller Anaokulu, geniş bahçesi, “Ekolojik Okul” sertifikası ve permakültür eğitim programıyla öne çıkıyor. Araştırmakta fayda var. Anaokulu ücretleri için Yetenekli Eller Anaokulunun sitesini ziyaret edip bilgi alabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak