Leylandi Fidanı Yetiştiriciliği

Leylandi fidanı konik yapılı, iğne yapraklı ve her dem yeşil kalan dış mekan süs bitkisidir. 2 cm çapında ve 8 puldan oluşan kozalakları vardır. Pullarının altında 5 adet, ince, siğimli tohumları bulunur.

Leylandi Fidanı Yetiştiriciliği
Leylandi Fidanı Yetiştiriciliği tufan tazegül

 

 Latince adı Cupressocyparis leylandii olan fidan tohumla, çelikle veya kalem anaç denilen çubukların köklendirilmesi ile olmaktadır.

Leylandi fidanı oldukça hızlı büyür, soğuklara karşı dayanıklıdır. Bu özelliği ile hemen hemen her rakımda kolay yetişir. 30 metre kadar boylara çıkabilir, toprak seçiciliği yoktur. Duvar kenarları, parklar, bahçeler ve mezarlıklar en çok dikim yapılan yerlerdir. 25-30 litre fidan saksılarında yetiştirilebilir. Susuzluğa dayanıklıdır lakin 10-15 günde bir sulama yapılması tavsiye olur. Azot ağırlıklı fidanın kökten başlayıp gövde ucuna kadar gelişimini arttırabilecek gübreler kullanılabilir.

Leylandi fidanı dikim aralıkları 1’er metre arayla yapılabilir. Fakat dikim amacı mekanlarımızın kenarına çit yapmaksa bu aralığı 40-50 cm gibi aralıklara çekmeliyiz. Çit oluşturduğumuz da leylandi fidanlarımıza , tercihimize göre şekil budaması yapabiliriz.Bahçe komşumuzla aramızda duvar oluşturmak istiyorsak leylandi fidanı iyi bir seçimdir J.

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak