Mehmet Ata Ceylan'ın Enerji Üretimi Proje Çalışmaları

Enerji üretim ve enerji yatırımı konusunda proje çalışmaları geliştiren Mehmet Ata Ceylan, atıklarla üretilen enerjileri detaylıca açıkladı ve diğer yapılan çalışmaları değerlendirip yorumladı.

Mehmet Ata Ceylan'ın Enerji Üretimi Proje Çalışmaları
Mehmet Ata Ceylan'ın Enerji Üretimi Proje Çalışmaları tufan tazegül

Enerji üretim ve enerji yatırımı konusunda proje çalışmaları geliştiren Mehmet Ata Ceylan, atıklarla üretilen enerjileri detaylıca açıkladı ve diğer yapılan çalışmaları değerlendirip yorumladı. Mehmet Ata Ceylan, atıklardan enerji üretimi hakkında 6 ayrı projenin kuruluş aşamasında rol oynadığını da anlatmıştır. Durumun ilk başlangıç aşamalarında aldıkları tepkiyi: ''2007 yılında atıklarla enerji üretimimize kimse inanmıyordu, ancak şimdi neredeyse 75 farklı ilde bu çalışmalar büyük bir talep doğrultusunda yürütülüyor.'' bu şekilde ifade etmiştir Mehmet Ata Ceylan. Haberin içeriğindeki farklı detayları öğrenmek için Virahaber | Enerji Üretimi – M.A.Ceylan linkine tıklamak mümkündür.

Evsel, Bitkisel ve Hayvansal Atıklardan Enerji Üretimi

Evsel, bitkisel ve hayvansal atıklardan dönüştürülen enerji türleri en genel anlamda 3 ayrı türe ayrılmaktadır. Bu 3 ayrı tür;

1- Yakma, Gazlaştırma ve Piroliz gibi Termokimyasal Enerji Üretimleri

2- Biyogaz gibi Biyokimyasal Enerji Üretimleri

3- Ekstraksiyon gibi Fizikokimyasal Enerji Üretimleri şeklinde sıralanmaktadır.

Mehmet Ata Ceylan'ın açıklamalarına göre biyogaz tesislerine ham madde aktarımı ülkemizde farklı ve yeni bir iş kaynağı oluşturmuştur. Açıklamalarının devamında, ülkemizdeki Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasının bundan 2 yıl ya da 3 yıl sonrasında artarak devam edeceğini beklediğini söylemektedir. Biyogaz tesisleri projesi yerli bir projedir ve sermayeye katkıda bulunması için Çevre Bakanlığı tarafından maddi ve manevi olarak desteklenmeye ihtiyacı olduğunu da dile getirmektedir.

Deponi Gazı (Metan- LFG) Nedir?

Deponi gazının ne olduğundan kısaca bahseden Mehmet Ata Ceylan'ın bu konu ile ilgili açıklamaları şu şekildedir; ''Metan ve LFG gazlarından oluşan Deponi gazı sıklıkla belediyelerin katı atıkları depoladığı alanda oluşmaktadır. Deponi gazı, dönüştürülebilen enerji kaynakları arasında en çok kullanılan gazlardan biridir. Deponi gazının dönüştürülmesi hem çevreye hem de ekonomiye büyük bir katkı sağlamaktadır.''

 

Ek: https://www.enerjibes.com/mehmet-ata-ceylan-jeotermal-enerji-yatirimlari/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak