Google Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şirket pazarlama çalışmalarında her zaman daha fazlasını elde etmeyi ister. Web sitenizde hedeflenen trafiğe ve potansiyel müşteriye hala istediğiniz ölçüde erişemediyseniz, Google Reklamları ile bunu biraz daha yukarı seviyelere çekebilirsiniz

Google Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Google Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler tufan tazegül

 

. Daha fazla tıklama işletmeniz için daha fazla ziyaretçiye, potansiyel müşteriye ve müşterilere dönüşür.

Reklam verenlerin, nasıl kampanya oluşturacağı hakkında fikri yoksa ve bunu öğrenme aşamasında bütçesini harcayarak ilerleyecek ise tamamen kayıp olacaktır.  Yani aslında %100 kayıp demek doğru değil ama yine de dönüşüm oranı beklenen seviyelere yükselmeyecektir. Çünkü hangi hatayı nasıl önlemeniz gerektiğini ve kampanya kurgularını nasıl belirlemeniz gerektiğini iyi seçmelisiniz.

Google reklamları için sık sık “Tıklama Başına Ödeme” kontrolü gerçekleştiriyoruz. Birçok reklam veren firmalarda, reklam metninde veya açılış sayasında olsun kampanyalarda önemli derecede hatalara rastladık. Özellikle de kalite puanları genellikle potansiyelinin altındaydı.

Mesela, birçok Google AdWords reklam vereni e-mail adreslerini, telefon numaralarını ve diğer erişim sağlanabilecek bilgileri yakalama ve ortaya çıkan potansiyel müşterilere erişmek amacıyla ana sayfalarına trafik göndermektedir.

Bu bilgilendirici yazımızda Google Reklam kampanyalarında en sık yapılan hataları öğreneceğiz.

Ayrıca, Google AdWords hatalarınızın her birini nasıl düzeltebileceğinizi öğrenerek, satın almaya hazır potansiyel müşterilere erişebileceğiniz etkili Google Reklamları hazırlayabilirsiniz.

1| Doğru Anahtar Kelime Eşlemelerini Kullanın

Her reklam verenin bildiği yada aşina olması gereken üç anahtar kelime eşleme kategorisi vardır:

Geniş Eşleme – Sıralı Eşleme – Tam Eşleme

Burada en sık gözlemlenen hata yanlış eşleme türünün seçilmesidir.

Google reklamlarınızı yukarıdaki anahtar kelime eşlemelerinden birinde yayınlamanıza olanak tanır. Burada seçeceğiniz eşleme türü tercihi tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Geniş Eşleme

Anahtar kelimeniz bu durumda herhangi bir kelime ile (uyumlu yada uyumsuz) bahsedilse dahi reklam gösteriminde yer bulabilir. Sizin ilgi alanınızda olan müşteri kitlesi olsun olmasın hedeflenen kelime sorgu içerisinde yer alıyorsa onlara gösterilir. Reklamlarınızı oluştururken geniş eşlemeli bir anahtar kelimenin açacağı maliyet sorunu küçümsenmemelidir.

Geniş eşleme türünü doğru kullanabilmek bazı durumlarda reklam erişimlerinde sizlere fayda sağlayabilir ama doğru optimizasyon süreçlerini uyguladığınızdan emin olmalısınız.

Nike Ayakkabı kelimesini geniş eşlemede kullanmak yerine, siyah nike ayakkabılar, kadınlar için pembe nike ayakkabılar vb. gibi geniş eşlemeli anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz.

Sıralı Eşleme

Bu eşleme türünü tercih ettiğinizde, kullanıcılar arama kelimesi sıralamasında anahtar kelimeniz mevcutsa gösterim alırsınız. Örneğin, öbek eşleme anahtar kelimeniz “elektrikli battaniye fiyatları” ise reklamlarınız yalnızca bu kelimelerin sıralı kullanımında gösterilir.

Yani bu eşlemede, “en iyi elektrikli battaniye fiyatları” – “elektrikli battaniye fiyatları 2019” gibi aramalar yapıldığında erişim alabilirsiniz.

Sıralı eşleme “Tırnak” işareti kullanılarak anahtar kelimelerinize dahil edilebilir.

Tam Eşleme

Reklamlarınız sadece hedeflenen anahtar kelime için gösterim alır. Az önceki örneğimiz ile devam edecek olursak, kullanıcılar elektrikli battaniye fiyatlarıyazdıklarında gösterim alırsınız, en iyi ekeltrikli battaniye fiyatları yada elektrikli battaniye fiyatları 2019 yazdığında reklamlarınız gösterilmez.

Tam eşleme kullanımı [köşeli parantez] ile aktif edilebilir.  Örneğin;  [elektrikli battaniye fiyatları]

Anahtar kelime ve eşleme türlerinde seçim yaparken stratejik davranmanız gerekir.

2| Reklam Uzantıları

Reklam uzantısı kullanmamak yada daha iyi olması için optimize kampanyanıza artı katacaktır.

Google, daha iyi bir reklam metni oluşturmanızı ve yatırım getirinizi arttırmanız için ayarlarda düzenlemeye yönelik geliştirmeler yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Reklam uzantıları ile reklamlarınızı geliştirmek için site bağlantıları, arama ve yer uzantılarını kullanabilirsiniz.

Reklam uzantılarını kullanmak, tıklanma sayısını arttırmak için oldukça büyük katkı sağlayabilir.

Telefon ve site bağlantılarını kullanmak kullanıcıların daha hızlı iletişim kurmasını yada daha fazla bilgi edinebilmesine kolaylık sağlayacaktır. Fakat burada da stratejik davranarak doğru uzantıları seçmek ve etkileşim göstermek için seçici davranmalısınız.

3| Kar Marjı ve Dönüşümü Anlama

Bir işletmeyi çevrim dışı dünyaya bile çalıştırırken dönüşüm izlemeyi gerçekleştirmeli ve kar marjlarınızı izlemelisiniz. Bunu sağlayarak uzun vadede gelirinizi arttırmayı başarabilirsiniz.

Aynı koşul Google Reklam kampanyalarınız içinde geçerlidir. Sorular veya satışlar için bir dönüşüm oluşturmalısınız.

Ne kadarını beklediğinizi ve hangi dönüşüm oranının size ulaşacağını anladığınızda paradan tasarruf edebilirsiniz .

4| Negatif anahtar kelimeleri kullanmamak

Negatif anahtar kelimeler kullanmamak, gördüğümüz en büyük AdWords hatalarından biridir.

Google, her gün 6 milyondan fazla anahtar kelimeyi işliyor ve bunların% 15'i% 100 yeni - yani Google'ın henüz kaydettirmediği anahtar kelimeler.

Negatif bir anahtar kelime kullanarak, ürününüz veya hizmetinizle iyi eşleşmeyen anahtar kelimeleri hariç tutabilirsiniz. Bunu yapmak maliyetinizi düşürebilir ve gelirinizi artırabilir.

Ve daha birçok optimizasyon ile daha çok etkileşim görecek reklamlar oluşturabilirsiniz. Google Reklam Ajansı olarak her geçen gün stratejik gelişmeler ve dijital dünyanın gelişiminin takipçisiyiz.

Daha profesyonel kampanya stratejileri ve daha fazla müşteri dönüşü sağlayabileceğiniz uzman ekibimizden faydalanarak siz işinize odaklanırsınız, biz ise size gelecek dönüşümlere…

Şimdi bizimle iletişime geçerek Google AdWords Reklamlarınızı daha iyi dönüşüm alabilecek seviyeye getirebilirsiniz.

Kaynak:  https://www.destexdigital.com/google-adwords-reklamlari

Blog: https://www.destexdigital.com/blog

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak