Web tasarım Ne kadar Kazandırıyor?

Web tasarımı yapan kişiler olarak ne kadar para kazandığımız hep merak edilen konular arasında yer alır. Akrabalar arasında da “Ulan günde bi site yapsa 1000₺’den ayda 30bin₺ yapar” lafları dolanır durur.

Web tasarım Ne kadar Kazandırıyor?
Web tasarım Ne kadar Kazandırıyor? tufan tazegül 

Ama ne yazık ki işler pek öyle gitmiyor. 1 webmaster’in bir ay boyunca her gün bir web sitesi işi alması pek mümkün değildir ayrıca iş alsa bile bir günde bir web sitesini sığdırması da mümkün değildir. Günümüzde yalnız çalışan bir webmaster haftada ortalama bir web sitesi yapabilmektedir. Bu da ayda 4 site ve 1000₺’den hesaplarsak 4000₺’ye tekabül etmektedir.

Ki bu rakam standart bir memur ile aynı düzeyde bir maaş oranıdır. Üstelik aylık olarak ödenen bayi hosting ücretleri yıllık yenilenen alan adı ücretleri kullanılan yazılımların lisans bedelleri gibi masrafları da cabasıdır.

İşin stres boyutuna döndüğümüzde günümüzdeki en stresli işlerden birisi web tasarımcılara aittir. Çünkü etrafımız “Benim işim acil kardeşim” diyen müşterilerle doludur. Tahammülü olmayan mutlaka bir akrabası da bu işleri yapan müşteri tipi tamda bu olmaktadır.

Bireysel olarak değil de kurumsal olarak bir ajans kurmayı veya ajansta çalışmayı düşünüyorsanız stres ve iş yükü azalıp kar marcı da bu oranda artabilmektedir. İş paylaşımı yapılan 5 kişilik bir ajansta ortalama olarak günde 4-6 arası web sitesi yapılabilme kapasitesi vardır.

Web tasarımcılar sandığınız gibi çok zengin insanlar değildir. Onlar mutlaka bir köşede bilgisayarı ve kahvesiyle birşeyler tasarlayan sabır taşı insanlardır. Çevrenizde boş gezen “web tasarımcıyım bu bölümü okudum ben” diyen insanlarla dolu olabilir fakat bu web tasarımcıların aylak bir mesleği olduğu anlamına da gelmesin. Web tasarımı yapan kişiler tamamen kendisini geliştirmesi ile  doğru orantıda iş alırlar ve para kazanırlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak