Kasık Fıtığı

Kasık fıtıkları yeni doğan bebeklerde, yaşlılarda ve sporcularda daha çok görülür

Kasık Fıtığı
Kasık Fıtığı Doğu

Sakarya da Op Dr Metin Şenol Kliniğinde Kasık bölgesindeki zayıf bir bölgeden karın içi dokuların ve bağırsakların dışarıya çıkmasına kasık fıtığı denir. Kasık fıtıkları yeni doğan bebeklerde, yaşlılarda ve sporcularda daha çok görülür. Erkeklerde kadınlara göre çok daha fazla görülür. Karın içi basıncı arttıran her durum kasık fıtığı riskini arttırır. Öksürmek, ağır kaldırmak, obezite, ıkınmak, hamilelik gibi durumlarda karın içi basınç artar. Bu durumda en zayıf bölgeden fıtıklaşma görülür ki buralar kasık ve göbek deliği bölgeleridir. Kadınlarda gebelik sayısı arttıkça kasık fıtığı riski de artar. Yaşlılıkla birlikte kaslarda ve dokularda zayıflık olur. Bunun üzerine bir de öksürük, KOAH ya da kabızlık eklendiğinde kasık fıtığı riski artar.

Kasık fıtığının en çok görülen şekli kasık bölgesinde şişliktir. Bu şişlik özellikle ayaktayken ya da karın içi basıncı arttıracak işlemler yapılırken artar. Genellikle yatar pozisyonda şişlik kaybolur. Diğer bir belirtisi de ağrıdır. Özellikle sporcularda ve küçük fıtığı olanlarda ağrı daha fazla görülür. Kasık fıtığında ve diğer karın fıtıklarında temel sorun, bağırsakların ya da karın içi dokuların fıtık kesesinin içerisine girip orada sıkışmasıdır. Buna boğulmuş fıtık denir ve hayati tehlike arz eder, acil ameliyat gerektirir.

Kasık fıtığının teşhisinde muayene en önemli yöntemdir. Sadece muayeneyle bile teşhis konur. Bunun yanında ultrasonografi de tanıda çok değerlidir. Özellikle sporculardaki fıtıklar küçük olduğundan muayene tek başına yetmez ve ultrasonografiden yararlanırız.

Kasık fıtığının tedavisi Ameliyattır. Medikal yani ilaçla tedavisi yoktur. Tek tedavi seçeneği cerrahi müdahaledir. Ameliyatla kasık bölgesindeki yırtık tamir edilmelidir. Bunun için günümüzde özel yamalar (mesh) kullanılmaktadır. Kasık fıtığı ameliyatı iki şekilde yapılabilir. Eski ve klasik yöntem cilt kesisi ile yapılan, yeni ve önerilen yöntem ise Laparoskopik (kapalı) ameliyattır. Laparoskopik ameliyatta hastada sadece üç küçük delikten işlem yapılıyor ve yine yama konuyor.

Laparoskopik cerrahinin avantajları kasık fıtığı ameliyatında da öne çıkmaktadır. Ameliyattan sonra daha az ağrı, hastanede daha az kalma, erken işe dönüş, yara yeri enfeksiyonları ve komplikasyonlarının daha az olması, estetik olarak daha iyi olması ve iz neredeyse ameliyat izinin hiç olmaması en önemli avantajlarıdır.Laparoskopik cerrahi özellikle çift taraflı kasık fıtıklarında, nüks fıtıklarda ve sporcularda çok faydalıdır. Sadece üç minik delikten hem sağ hem de sol kasık fıtığı tamir edilebilir. Nüks fıtıklarda daha önce kasık bölgesinde işlem yapıldığı için o bölge anatomisi bozulmuştur ve yine açık cerrahi zorlaşır. Sporcularda ise zamana karşı bir yarış vardır, bir an önce iyileşip profesyonel spor hayatına dönmeleri gerektiğinden laparoskopik cerrahi çok uygundur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak