Perdelik Kartonpiyer Modelleri

Perdelik Kartonpiyer Modelleri

Perdelik Kartonpiyer Modelleri
Perdelik Kartonpiyer Modelleri Vadi

 

Kartonpiyer ile evlerin iç tasarımlarına yapılan dokunuşlar, dekorasyonların anında değişmesini sağlamaktadır. Kartonpiyer modelleri ev dekorasyonlarını tamamlarken aynı zamanda kötü görüntülerden de kurtulmak açısından bireylere yardımcı olmaktadır. Bu nedenden ötürü uygulama oldukça eski zamanlardan beridir tercih edilmektedir. Günümüzde sistemleri daha kolay hale getirilen kartonpiyer uygulamalarında evin kapılarına, tavanlara, göbeklere ya da sadece perde önlerine kartonpiyer eklemek mümkündür.

Kartonpiyer kullanımlarının sadece perde önünde olması, dışarıdan bakıldığında kornişlerin görülmemesini sağlamaktadır. Özellikle eski yapılarda kornişlerin gözükmesi hoş olmayan manzaralar olarak nitelendirilmektedir. Perdelik şeklinde olan kartonpiyer uygulamaları duvardan duvara yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra isteyen bireyler sadece camların hizasında köşeli şekilde de perdelik yaptırabilmektedir. Tercihlere göre değişen uygulamalarda kullanılan modeller de yine kişilere bırakılmıştır. Bu alanda tek tül tercih edenler kartonpiyerlerini enli ve desenli seçmektedir. Böylece odalardaki bütünlük yakalanmış olmaktadır. Perdelik olarak kullanılan kartonpiyer modellerinde düz seçenekler de yer almaktadır. Desenli modeller yerine düz olanlar seçilerek sade ve şık bir hava elde edilebilmektedir.

Kartonpiyer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kartonpiyerler ve duvar çıtası fiyatları ile iç dekorasyon değişimleri yapmak son yıllarda daha çok uygulanmaya başlamıştır. Kartonpiyer, İtalyanca kökenli bir kelimedir. Aslen kâğıt anlamına geldiği de bilinmektedir. Geçmiş zamanlarda ya da ilk kullanım yıllarında tutkal ve kalın kartonların bir araya getirilmesi sonrasında ortaya çıkmıştır. Günümüzde de kartonpiyer modellerinde tercih edilen ana malzemeler değişim göstermektedir. Aslen kartonpiyer tasarımları alçı, su ve özel iplik liflerinin karışımından sonra meydana gelmektedir.

Alçıdan yapılan kartonpiyerlerin işçilik açısından da hazırlanma süresi açısından da hızlı kullanımlar için uygun olmadığı gerçektir. Çünkü kalıplara dökülen alçının kurumasını beklemek ya da malzemeleri hazırlamak uzun zaman almaktadır. Bu neden yüzünden alçı kartonpiyerlere alternatif olarak farklı materyaller üretilmiştir. Özellikle mukavva kaynaklı olan kartonpiyer modelleri hem mimarlar hem de ev sahipleri tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu ürünleri de tercih etmek istemeyen bireyler plastik malzemeden oluşturulan kartonpiyer modelleri ile de işlemlerini görebilmektedir. Model tercihlerinde kullanıcı istekleri ve bütçesi karar alınmasında ilk sıradaki maddedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YPG'li şahıs toplantıda Faik Öztrak'a hesap sordu!
YPG'li şahıs toplantıda Faik Öztrak'a hesap sordu!
Filistin halkı Türkiye'nin yanında!
Filistin halkı Türkiye'nin yanında!