PAZARLAMA NEDİR?

Bir şirketin pazarlama stratejisi, tüm hedeflerini tek bir entegre ve kapsamlı planda birleştirmelidir. Başka bir deyişle, başkalarının pahasına bir stratejiye odaklanmamalıdır.

PAZARLAMA NEDİR?
PAZARLAMA NEDİR? Vadi

 

Stratejisini oluşturmak için pazar araştırması verilerini kullanmalıdır. Şirket, optimum kar potansiyeline ulaşmak için ideal ürün karışımına odaklanmalıdır. Doğru ürün karışımı, işin sürdürülmesi için de çok önemlidir.

Bir yaklaşıma göre: "En iyi pazarlama stratejisi süreci, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi özellikle satın alma olasılıkları en yüksek olan alıcılara hedeflemenizi sağlayandır."

Etkili ve başarılı bir pazarlama planı iyi bir stratejiye dayanır. Bir şirketin stratejisi, genel amaçlarını destekleyecek hedeflerin belirlenmesi ile başlamalıdır.

Daha sonra bu hedeflere ulaşmasını sağlayan bir strateji geliştirmesi gerekir.

Bir başka yaklaşıma göre: "Strateji, ürün veya hizmet geliştirme araştırmasını, ürün veya hizmetin pazara nasıl ulaşacağını (kanallar) ve müşterilerin bunu nasıl öğreneceğini (iletişim) içerebilir."

"Ürünün veya işletmenin rakiplerinden farklılaştırması için benzersiz bir konum belirlemeye çalışacaktır."

Pazarlama ve Satış

Temel olarak, pazarlama nedir sorusuna eğildiğimizde, aslında satış ve pazarlamanın aynı şeyi başarmaya çalıştığını görüyoruz. Başka bir deyişle, daha fazla müşteri ve gelir elde etmeye çalışıyorlar. Ancak, olaylara biraz farklı bakarlar. Basitçe söylemek gerekirse; biri pazarlamaya odaklanırken, diğeri ürüne odaklanır. Satışçılar ayrıca tüketicileri beğenmeye ve satın almaya nasıl ikna edeceklerine de odaklanıyor. Bazı satış yöneticileri, satışların ürünün satışından sonra da devam edeceği konusunda ısrar ediyorlar.

Tipik pazarlama bölümleri

Pazarlamanın birçok bölümü var. Aşağıda en yaygın bölümlerin bir listesi bulunmaktadır

Reklâm

Reklam, medyaya reklam yerleştirerek bir fikri veya ürünü piyasaya tanıtmayı içerir.

Toplum Katılımı

Terim yerel toplulukla çalışmak anlamına gelir. Bu, yalnızca şirketin yerel olarak ayakta durması ve müşteri sadakatini artırmanın bir yolu olarak değil, aynı zamanda firma içi moral için de harikadır.

Örnekler arasında yerel etkinliklere sponsor olmak, toplantılara başkanlık etmek, okullarda veya yerel gençlik merkezlerinde gönüllü olmak ve yerel derneklere dahil olmak yer almaktadır.

Müşteri Servisi

Temel olarak, bu ürünü satın alan kişilere yardım ve tavsiye vermeyi içerir. Pek çok işte, satıcılar bu hizmeti satış öncesinde, sırasında ve sonrasında müşterilere sunar.

İyi müşteri hizmeti, memnun müşteri üretir. Başka bir deyişle, deneyimleri beklentilerini karşılar veya aşar. Rakipleriniz iyi müşteri hizmetine sahipse ve siz de bu alanda mesafe almazsanız, muhtemelen onlara pazar payını kaybedersiniz.

Doğrudan Pazarlama

Bu yaklaşım, mesajlarınızı doğrudan tüketicilere broşürler, formlar, el ilanları, kataloglar ve sokak tanıtımı yoluyla iletmeyi içerir.

Dağıtım

Dağıtım, yönetim zincirinin bir parçasıdır. Bir ürünün depodan bir mağazaya veya süpermarkete taşınmasını içerir.

Pazar Araştırması

Pazar araştırması bilgi toplama ve analiz etme sürecidir. Veriler, şirketi, insanların mevcut ve gelecekteki ürünlerine nasıl tepki vereceği konusunda daha bilinçli hale getirir.

İşletme sahipleri sürekli pazar araştırması yapıyorlar. Müşterilerle işleriyle ilgili konuştukları zaman pazar araştırması yapıyorlar. Birisi rekabetin ne yaptığını bulmaya çalıştığında, pazar araştırması yapıyorlar.

İyi pazar araştırması, işletmenin ürünleri, müşterileri ve pazar hakkında çok sayıda veri üretebilir.

Medya Planlaması

Medya planlaması, reklamcılıkla yakından ilgilidir. Bir dizi bilgi kaynağı kullanarak tüketicileri hedeflemek için kullandığımız bir reklam stratejisidir.

Reklam veya medya planlama ajansları genellikle bu tür işleri yürütür. Hedef pazara ulaşmak için en iyi medya kuruluşlarını buluyorlar.

Medya kuruluşlarının örnekleri arasında internet, posterler, televizyon, radyo, fiziki gazete ve dergiler vb. yer alır.

Ürün Fiyatlandırma

Fiyatı belirlerken, üretilmesi ve teslim edilmesinin ne kadar maliyetli olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, ne kadar rakip için sattığını, kalitesini, markasını vb. göz önünde bulundurmalısınız.

Çoğu ürün fiyatı nadiren aynı kalır. Üretim maliyetleri değişebilir, maaşlar artabilir veya rakipler aniden indirim teklif edebilir veya fiyatlarını yükseltebilir. Her zaman fiyatı etkileyen her faktörün farkında olmalısınız.

Halkla İlişkiler

Halkla ilişkiler, kuruluşlar ve halklar arasında karşılıklı yararlı ilişkiler kuran stratejik bir iletişim sürecidir.

Satış

Satış, satış hedeflerini belirleyerek satış ekibini planlamayı ve desteklemeyi içerir. Potansiyel ve mevcut müşterilere nasıl ulaşılacağına dair bir plan oluşturulmasını da içerir. Satış görevlileri bu hedefleri gerçekleştirmeyi hedefler.

Pazarlama alanında daha da başarılı olmak istiyorsanız adresindeki https://www.mebakademi.com/egitimler/159-meb-onayli-satis-ve-pazarlama-egitimi.html MEB ONAYLI pazarlama eğitimi ile kariyerinizde zirveye çıkabilirsiniz.

Sitemizdeki diğer ekonomi haberlerini okumak için ekonomibölümünü inceleyin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lice'de PKK'ya 'Narko-terör' darbesi! Tam 4 ton
Lice'de PKK'ya 'Narko-terör' darbesi! Tam 4 ton
TIR ve minibüsün feci kazası! Ölü ve yaralı var
TIR ve minibüsün feci kazası! Ölü ve yaralı var