totobo giris youtube mp3 cevirici masöz istanbul hotmail aç

TÜRKİYE’NİN DİPLOMASİ TRAFİĞİNİN NEDENİ…

Son günlerde artan Türk Diplomasi trafiğini önemli bir isimle Esen Ermiş Ertürk’le konuştuk.

TÜRKİYE’NİN DİPLOMASİ TRAFİĞİNİN NEDENİ…
TÜRKİYE’NİN DİPLOMASİ TRAFİĞİNİN NEDENİ… Oğuz Köse

Son günlerde artan Türk Diplomasi trafiğini önemli bir isimle  Esen Ermiş Ertürk’le konuştuk.

“Huber Köşkü’nde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilime ilişkin, “Karadeniz'in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir. Mevcut krizin barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. Erdoğan, Ukrayna ile kurulan işbirliğinin üçüncü ülkelere karşı olmadığını söyleyerek Rusya'ya da selam gönderdi. İki ülke, ortak bir bildiriye imza attı.

Bugün Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, 5 Başbakan Yardımcısı ve 14 bakanla Türkiye’de.Türkiye-Libya ilişkileri tüm boyutlarıyla değerlendirilecek, iş birliğinin daha da geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

TRAFİĞİN ASIL NEDENİ DOĞU AKDENİZ STRATEJİSİ 

Sadece şu bilgiyi vererek Doğu Akdeniz söz konusu olunca kıyısı bile olmayan devletlerin neden iştahının kabardığını aha iyi anlayacaksınız .Şöyle ki 2010 yılında ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi tarafından Nil Delta Havzası, Levant Havzası ve Girit açıklarında toplamda 9,8 milyar varil petrol, 9,8 trilyon metreküp doğalgaz,  6 milyar varil sıvı doğalgaz rezervi ve tüm bunlara ek olarak Doğu Akdeniz genelinde yaklaşık 30 milyar varil petrole eşdeğer hidrokarbon yataklarının bulunduğu açıkladı.Başka söze gerek yok sanırım.

 

Hal böyle olunca Türkiye savunma sanayinde iç ya da dış siyaset gündeminden nağımsız olarak ar-ge çalışmalarına ve projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.

 

Son 5 yılda savunma sanayi ihracatımız yüzde 30 artarken, ithalatımız yaklaşık yüzde 60 gerileme gösterdi.Bunun önemini Dağlık Karabağ meselesinde gördük.Uzmanlara göre, Dağlık Karabağ zaferi, Türk dış politikası açısından da Kafkasya'dan Orta Asya'ya uzanan bölgede yeni dönemin başlangıcı

Türkiye'nin Doğu Akdeniz meselesinde Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Fransa ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerini diplomatik düzeyde iyileştirerek sorunları masada konuşması çok doğru bir dış politika hamlesidir.

 

Ancak tekrar vurgulamakta fayda var.Ulusal çıkarlarımızı söz konusu olduğunda amasız ,fakatsız  kararlı bir biçimde korumalıyız, savunmalıyız.İç siyasette ne olduğu ya da ideolojinizin ne olduğundan bağımsız olarak meseleleri ele almanız çok önemli.

Başlayan Ramazan ayının tüm İslam alemine mübarek olması ve tüm insanlığın barış,huzur mutluluğa kavuşmasını diliyorum.” Diyen Esen Hanım’a kıymetli görüşleri için teşekkür ediyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
28 yaşındaki Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut tarihe geçti
28 yaşındaki Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut tarihe geçti
Çin'den getirtip sattığı ahşap karıştırma çubuklarını, kendisi üretmeye başladı
Çin'den getirtip sattığı ahşap karıştırma çubuklarını, kendisi üretmeye başladı