İso 14001 Çevre Yönetim Sistemi

Yıllar içerisinde teknoloji ile birlikte sanayide gelişmiştir. Sanayi havaya, suya ve toprağa zarar vermiştir. Çevre kirlenmesi insan sağlığına büyük bir sorun haline gelmiştir

İso 14001 Çevre Yönetim Sistemi
İso 14001 Çevre Yönetim Sistemi Bazkriz

Yıllar içerisinde teknoloji ile birlikte sanayide gelişmiştir. Sanayi havaya, suya ve toprağa zarar vermiştir. Çevre kirlenmesi insan sağlığına büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu soruna çözüm olarak çevre yönetim sistemi geliştirilmiştir. Çevre kirliliğine karşı çevre standartları belirlenmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. İlk ıso 14001 çevre yönetim standartları 1996 yılında hazırlanmıştır. Standartlara uyulmadığı takdirde çevre yönetim belgesi alınması zordur.

İso 14001 çevre yönetim sistemlerinin belli başlı prensipleri vardır. Bunlardan ilki kuruluşun taahhüt ve politikasıdır. Kuruluşa ait bütün bilgiler denetlenir. İkincisi sistem planlamasıdır. Kuruluşun zaman içerisinde belirlediği bir sistem vardır. Sistemin planlı bir şekilde hareket etmesi gerekir. Üçüncüsü uygulama ve işlemdir. Belli standartlar dahilinde uygulama ve işlem yapılır. Dördüncüsü kontrol ve düzenleyici faaliyettir. Sonuncusu ise sistem gözden geçirme ve geliştirmesidir. Prensiplerin hepsine uyulması gerekir.

Çevre Yönetim Sistemi Belgesi

Çevre yönetim sistemi belgesi alması kolay değildir. Kuruluşların belli standartları gerçekleştirmeleri gerekir. İnsan sağlığını korumak için yapılan çalışmalardan bir tanesidir. Her kuruluş çevreye duyarlı olması için çevre kalite belgesi almalıdır.

Çevre Yönetim Sistemi Faydaları

Çevreye olan zararları en aza indirmek için yapılan çalışmalardır. Kuruluşların çoğu yaptıkları işler nedeniyle havaya, suya ve toprağa zarar verir. Bu nedenle kuruluşlar standartlar dahilinde çevre yönetim sistemi belgesi alması gerekir. Belge ile kuruluşların güvenirliği artar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lice'de PKK'ya 'Narko-terör' darbesi! Tam 4 ton
Lice'de PKK'ya 'Narko-terör' darbesi! Tam 4 ton
TIR ve minibüsün feci kazası! Ölü ve yaralı var
TIR ve minibüsün feci kazası! Ölü ve yaralı var