Ekonomik Faaliyetler Nasıl Sınıflandırılır

Ekonomik Faaliyetler Nasıl Sınıflandırılır

Ekonomik Faaliyetler Nasıl Sınıflandırılır
Ekonomik Faaliyetler Nasıl Sınıflandırılır Vadi

 

 

Ekonomik faaliyetler insanların yaşamlarını sürdürmek, zorunlu ihtiyaçlarını veya zorunlu olmayan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Geçmişten günümüze insan ihtiyaçlarında meydana gelen değişmelere bağlı olarak ekonomik faaliyetlerde çeşitlenmiştir. Bu çeşitlenmeler şu şekilde ifade edilmektedir;

 

 1. Birincil sınıf ekonomik faaliyetler

 2. İkincil sınıf ekonomik faaliyetler

 3. Üçüncü sınıf ekonomik faaliyetler

 4. Dördüncü sınıf ekonomik faaliyetler

 5. Beşinci sınıf ekonomik faaliyetler

 

  Birincil Sınıf Ekonomik Faaliyetler

 

 Bu faaliyetler tarım alanlarında ortaya çıkmaktadır. Bunlar ormancılık, madencilik, balıkçılık, hayvancılık gibi doğrudan doğadan elde edilen ekonomik faaliyetlerdir. Bu faaliyetlerden elde edilen ürünler sanayi sektöründe ham madde olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bu faaliyet alanında çalışan kesim azaldığı görülmektedir. Bunun başlıca nedeni ise teknolojinin giderek artmasında ve kırsal kesimden kentsel kesime bir göç olmasıdır.

 

 İkincil Sınıf Ekonomik Faaliyetler

 

 Sanayi alanında ortaya çıkan bu faaliyetler ham maddenin işlenip ilgili bireylerin faydalanabileceği ürünlere dönüştürüldüğü faaliyetlerdir. Bunlar; kimya sanayi, makine sanayi, enerji üretimi, demir ve çelik sanayi, inşaat, dokuma sanayi gibi alanlarda faaliyet gösterir.

 

 Üçüncü Sınıf Ekonomik Faaliyetler

 

 Bu faaliyetler ise doğrudan doğadan elde edilmeyen, sanayi sektöründe üretim süreci gerektirmeyen faaliyetlerdir. Kısacası insanlara hizmet sunan faaliyetlerdir. Örneğin; eğitim, bankacılık hizmeti, ticaret, sağlık, turizm, ulaşım, yatırım ortaklığı gibi alanlar üçüncü sınıf ekonomik faaliyetlerdir. Günümüzde en çok gelişen faaliyet grubudur.

 

 Dördüncü Sınıf Ekonomik Faaliyetler

 

 Bu faaliyetlerin en önemli noktası bilgiye ve teknoloji bağlı olmasıdır. Bu faaliyet grubu genellikle gelişmiş ülkelerde yaygındır. Yüksek eğitimli iş gücü gerektirmektedir. Örnek olarak donanım ve yazılım hizmetleri, reklam yayıncılığı, araştırma ve geliştirme çalışmaları, grafik tasarım gibi faaliyet alanlarında ortaya çıkar.

 

 Beşinci Sınıf Ekonomik Faaliyetler

 

 Dördüncü ekonomik faaliyetlerden elde edilen bilgi ve teknolojinin hangi alanda kullanılacağı ile ilgili karar vermeye yarayan ekonomik faaliyetlerdir. Kamu ve özel sektör yöneticiliği, icra kurul başkanlığı gibi karar vermeye yetkili birimleri örnek verebiliriz.

 

  Ekonomik Sınıflandırmaların Ülkeler Üzerindeki Önemi

 

 Ekonomik sınıflandırmalar ülkelerin Banka haberi refah ve gelişmişlik düzeylerindeki değişimleri gösterir. Ekonomik sınıflandırmaların sırasına göre uygulanması gerekmektedir. İlk olarak birincil sınıf ekonomik faaliyetler daha sonra ikincil sınıf ekonomik faaliyetler son olarak da üçüncü sınıf ekonomik faaliyetler uygulanmalıdır. Eğer bir ülke ekonomik faaliyetlerini tamamlamadan önce diğer ekonomik faaliyetlere geçiyorsa yani ikincil sınıf ekonomik faaliyetleri tamamlamadan üçüncü sınıf ekonomi faaliyetlere geçiyorsa refah ve gelişmişlik düzeyinde bir gerileme meydana gelir. Türkiye sanayi sektörünü tamamlamadan hizmet sektörüne geçtiği ve bu alanda faaliyet gösterdiğinden dolayı gelişmekte olan ülkeler arasında yer almaktadır

Kaynak  http://bankahaberi.com/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lice'de PKK'ya 'Narko-terör' darbesi! Tam 4 ton
Lice'de PKK'ya 'Narko-terör' darbesi! Tam 4 ton
TIR ve minibüsün feci kazası! Ölü ve yaralı var
TIR ve minibüsün feci kazası! Ölü ve yaralı var