totobo giris youtube mp3 cevirici masöz istanbul hotmail aç

Isıtmada Isı Pompası Kullanmanın Maliyeti

Isıtmada Isı Pompası Kullanmanın Maliyeti

Isıtmada Isı Pompası Kullanmanın Maliyeti
Isıtmada Isı Pompası Kullanmanın Maliyeti Vadi

 

 

Evlerde, işyerlerinde ve daha farklı alanlarda ısıtma ile soğutma maliyetlerinin her geçen gün artması, bu konuda alternatif arayışların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Isıtma ve soğutma işlemlerinin daha kolay yapılabilmesi adına geliştirilen ürünler arasında ısı pompaları ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

 

 

Isı Pompası Nedir?

Atmosferden aldıkları havayı, kısıtlı bir miktar elektrik kullanarak istenilen basınç ve ayara getiren ve sonrasında da dolaşıma sokan ısı pompaları, fosil yakıt kullanan ısıtma araçlarına kıyasla çok daha düşük maliyetlidir. Isı pompalarının verimliliği COP sembolü ile ifade edilmektedir. Bu pompalar genellikle yüzde 75 atmosferden almış olduğu havayı, yüzde 25 de şebeke elektriği kullanmaktadır. Buna göre yıllık 12 bin COP değerinde ısı ya da soğuk hava üreten bir ısı pompası, ortalama 4 bin kWh elektrik tüketmektedir. Ancak bu tüketimin maliyetinin net olarak hesaplanması mümkün değildir. Elektrik fiyatlarının sürekli değişiklik göstermesi, kullanılacak ısı pompalarının güç değerleri, ısı pompasının kullanılacağı alanın büyüklüğü ve mevsimsel özellikler nedeniyle kâğıt üzerinde net bir hesaplama yapabilme olanağı yoktur. Yine de diğer ısıtma ve soğutma sistemleri ile kıyaslandığı zaman ısı pompalarının çok daha düşük maliyetli olduğunu söylemek mümkündür.

 

Isı Pompası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Isı pompalarından beklenilen verimi alabilmek için, doğru pompa seçimi büyük öneme sahiptir. Bu doğrultuda üzerinde durulması gereken hususlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Performans Katsayısı (COP Değeri): Bu değer, ısı pompasının kullandığı her birim enerji için ne kadar ısı ürettiğini ortaya koymaktadır. COP değeri daha yüksek pompaların seçilmesi, daha az enerji ile daha fazla ısınma ya da soğutma sağlanması anlamına gelmektedir.
  • Güç Girişi: Güç girişi, sıcak yad a soğuk havanın üretilmesi için ısı pompasının kullanmak zorunda olduğu enerji miktarını ifade etmektedir. Enerji tüketimi yüksek cihazlarda ısınma maliyetleri daha yüksektir. Daha tasarruflu cihazları tercih etmek, ısıtma ve soğutma maliyetlerinin düşürülmesi açısından önemlidir.
  • Alana Uygun Seçim: Alınacak ısı pompasının ısıtılacak ya da soğutulacak alana uygun güç aralığına sahip olmasına da özen gösterilmelidir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tosuncuk, memleketi Giresun'da dere yatağına kaçak villa yaptırmış
Tosuncuk, memleketi Giresun'da dere yatağına kaçak villa yaptırmış
Son Dakika! Soylu, istifa iddiaları sonrası kendisine destek veren Bahçeli'ye teşekkür etti
Son Dakika! Soylu, istifa iddiaları sonrası kendisine destek veren Bahçeli'ye teşekkür etti