totobo giris youtube mp3 cevirici masöz istanbul hotmail aç

ELEŞTİRİ SANATI

ELEŞTİRİ SANATI

ELEŞTİRİ SANATI
ELEŞTİRİ SANATI Vadi

 

 

 

 

BİLİNÇSİZ ELEŞTİRİNİN SONUÇLARI

Eleştiri günlük hayatımızda karşılaştığımız ve uyguladığımız bir eylemdir. Pek çoğumuz bu eylemi olumsuz yaparak karşısındaki kişinin özgüvenini kırar. Yanlış yapılan eylemler olası bir suça dönüşür. Suç, aslında belirli olmayan bir eylemdir, yani bir eyleme suç olgusunu yüklemek için o eylemin etrafındakilere zarar vermesi yeterlidir. Bu zarar fiziksel de olabilir duygusal da, fiziksel hasarların yanı sıra duygusal hasarlar insanı daha fazla yıpratır. Dünyanın  duygular üzerine kurulu olduğunu hatırlarsak, yapılan her yanlış hareket dünyayı  yaşanmaz hale getiren adımlar olarak görebiliriz. Bu yüzden eleştiri keskin bir bıçak gibi bazı duyguları ve becerileri kesip atabilir. Genel olarak yapılan hatalar sadece yanlış eleştiri değil. Eleştiri yapan kişinin durumu da önemlidir, yani kişi eleştiriyor mu yargılıyor mu bunu ayırt edebilmeli eleştiriye öyle başlamalıdır. Eğer konuştuğu mesele de kendisinin de hataları var ve bunu görmezden gelerek eleştiri yapıyorsa, eleştiri değil yargılama yapıyordur. Bu olumsuz hareket  kişilerde bıkkınlık ve soğukluk oluşturur.

ELEŞTİRİ NASIL YAPILMALI VEYA YAPILMAMALIDIR?

Yapıcı

Her zaman hayat kurtaran bir olgu vardır, empati kurmak. Empati kurarak insanlar yapıcı eleştiri yolunda bir hayli yol kat eder. Zaten eleştiri dediğimiz olay yapıcı olmalı. Aksi takdirde kişilerde yapılacak işe karşı soğuma ve özgüven eksikliği meydana getirir. Yıkıcı eleştiri takdir edilecek  işlerin yapılmamasına neden olurken toplum olarak zayıflar ve ilerlememizi yavaşlatır. Kişi işe başladığı ilk zaman işin ustası olmadığı için işini tam yapamayacaktır. Olumsuz eleştiriler ise  ileride yapacağı güzel işlerin önüne duvar olacaktır. Kalbini ve duygularını takip eden toplumlar bir katre daha ilerde yürümektedirler. Nedeni ise yapıcı eleştiri  güzel kalpten gelen bir davranıştır. Yapıcı eleştiri aynı zamanda kişi de gayreti, azmi ve öğrenme hırsını tetikler. Bu güzel davranış toplumu biraz daha ileri taşır. Üreten ve gelişen toplumlar meydana getirir.

 

Yıkıcı

Diğer yandan insanlar yıkıcı eleştiri ile insanların özgüvenini yıkarak zayıf ve korkak nesiller meydana gelmesini sağlar. Yıkıcı eleştiri zayıflayan ve özgüveni azalan toplumda ilerlemeyi yavaşlatır hatta durdurur. Toplum olarak bize lazım olan şey ise cesur ve özgüveni yüksek şahsiyetlerdir.  Yıkıcı eleştiri zamanla yargılayan ve onarmayan insan meydana getirir. Büyümemizi ve gelişmemizi istemeyen topluluklar, önce bizi okumaktan soğuturlar sonra da çalışmaktan. Okumaktan soğuyan nesil yapıcı eleştiri kabiliyetine erişemez, yapıcı eleştiri okumak ve araştırmakla daha da netlik kazanır. Zaten insan en başta kendi hatalarını düzeltmeye başlasa ortada ne yapıcı ne de yıkıcı eleştiri yapacak kimseyi bulabilirler. Tabii ki sözümüz televizyon programlarında eleştiri yapan jürilere değil. Lakin bu mesleği yapan kişilerin daha dikkatli olmaları ve topluma yanlış örnek oluşturmamaya dikkat etmeleri gerekir. Teknoloji çağında yaş fark etmeksizin ekran başında olan onlarca kişiyi düşünmek ve kamera karşısın da ona göre hareket etmek en makul olanıdır. Eleştiri dediğimiz zaman bir değil, iki defa düşünmemiz gereken bir zaman diliminde yaşıyoruz.  Düşüncesizce yapılan her eleştiri toplumun boynuna bir urgan daha takmak gibidir.

 

ÖMER ÜZEN

POLİTİKACI

https://www.omeruzen.com.tr/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tosuncuk, memleketi Giresun'da dere yatağına kaçak villa yaptırmış
Tosuncuk, memleketi Giresun'da dere yatağına kaçak villa yaptırmış
Son Dakika! Soylu, istifa iddiaları sonrası kendisine destek veren Bahçeli'ye teşekkür etti
Son Dakika! Soylu, istifa iddiaları sonrası kendisine destek veren Bahçeli'ye teşekkür etti