Çalışana ve Emekliye Müjde!

Vatandaşlar güne güzel haberle uyandı. Hem çalışanlara hem de emeklilere Ocak ayında çifte zam var. Çalışanlar işverenlerin yapacağı zammın yanında aynı zamanda asgari geçim indirimi artışından da yararlanarak yüzü gülecek. SSK, BağKur ve memur emeklileri de ek ödemeleri yükselecek.

Çalışana ve Emekliye Müjde!
Çalışana ve Emekliye Müjde! Oğuz Köse

Ocak ayının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlara müjdeli haber geldi. Ocak ayında tüm maaşlar artacak. Bunun yanında çalışanlara ödenen asgeri geçim indirimi ve emeklilerin ek ödemeleri de otomatik yükseleceğinden Ocak ayında çifte zam olmuş olacak. Takvim gazetesinin yaptığı habere göre, Ocak ayında vatandaşları bekleyen artışlar şu şekilde olacak;

 

ÇALIŞANLAR

Ocak ayında memurlara, yüzde 3 toplu sözleşme zammının yanında 2016'nın ikinci 6 aylık döneminde ise enflasyon zammı yüzde 5'i aşması kaydıyla fark verilecek. Asgari ücret de Ocak ayında zamlanacak. Türk-İş'in bu teklifi kabul etmesi durumunda, net asgeri ücretin tutarı bin 300 liradan bin 600 liraya çıkması anlamına geliyor. Özel sektörde çalışanlar ise işverenlerinin yapacağı zamlardan yararlanacak. Yapılan araştırmalar sonrasında ortaya konulan verilere göre özel sektörde yapılacak zam oranı yüzde 9 civarında olması bekleniyor. Asgeri ücretin artmasıyla birlikde doğal olarak asgeri geçim indiriminde de artış olacak. Bu yıl çalışanlar aylık 123 ile 210 lira arasında asgeri geçim ücreti aldı. Ocak ayından sonra yeni yapılan asgeri brüt üzerinden hesaplanarak yeni asgeri geçim indirimleri uygulanmaya konulacak.

 

EMEKLİLER

SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2016 yılının ikinci aylık döneminde gerçekleşen enfasyon zammı kadar Ocak ayında zam alacak. Enfaslayon tahminlerine göre zam oranının yüzde 3.73 civarında olması bekleniyor. Memur emeklileri, yüzde 3'lük toplu sözleşme ve aynı şekilde 2016 yılının ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 5'i aşması durumunda fark yansıtılacak. Bilindiği üzere tüm emeklilere maaşının yanında vergi iadesi ek ödemesi yapılıyor. Bu ek ödemelerin maaşın yüzde 4-5'lik kısmından oluşuyor. Ocak ayında zam olacağı için maaş'ın yanında verilen ek vergi iadesi ödemesinde de artış olacak.

 

İŞSİZLİK MAAŞLARI DA ARTACAK

Ocak ayında asgeri ücretin artacağı için issizlik maaşlarıda otomatikman artış gösterecek. İşssizlik maaşı bilindiği üzere son 4 ayda alınan brüt ücretin yüzde 40'lık ortalamasından oluşuyor. Ancak brüt asgeri ücretin yüzde 80'lik kısmını geçemiyor. Hali hazırda alınan en düşük 653 lira, en yüksek bin 307 lira seviyelerinde olan işsizlik maaşları Ocak ayında yapılacak asgeri ücret zammı sonrası artış gösterecek.

ssk bağ-kur- ocak zam emekliye zam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak