Taksicinin kısa mesafe bahanesi son buluyor

Yeni yılda bir çok düzenleme geliyor. Taksi, minibüs ve servis araçları kullanan kişilerin ticari taşıt kullanım belgesi olmaması durumunda trafiğe çıkamayacak.100 hizmet puanı devreye sokulacak ve şoförlerin kısa mesafe bahanelerine ve kaba davranışlara puan cezası gelecek.

Taksicinin kısa mesafe bahanesi son buluyor
Taksicinin kısa mesafe bahanesi son buluyor Oğuz Köse

Yeni yıl ile birlikte yeni düzenlemelerin haberini veren Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TSOF) Yönetim Kurulu Üyesi olan Halit Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu. Ulaşım koordinasyon merkezi (UKOME) İstanbul'da trafikte hizmet veren şoförler için toplu taşıma aracı (ticari taşıt) kullanım belgesi zorunluluğu getirdi. Ticari taşıt belgesi zorunluluğu getirilerek trafikte daha kaliteli hizmet kalitesini yakalamak amaçlanmıştır. Bu alınan karar sonrasında uygulamalar ticari taşksi, ticari minibüs ve servis araçlarını kapsamaktadır. Her önüne gelen rahatça bu taşıma araçlarına sahip olarak trafiğe çıkamayacak insan sağlığını tehlikeye atamayacaklar. Bu denetimlerin daha da artacağı ve ticari kullanım belgelerinin iki yıl olacağını söyledi.

 

İKİ YILDA BİR EĞİTİM

Ticari taşıt belgesini aldıktan sonra herşey bitmiyor. İki yılda bir eğitime alınacak olan şoförler, tekrar eğitime giripte sonrasında 5 kez üst üste başarısız olunması durumunda 1 yıl süre ile bu belgeye başvuruda bulunamayacaklar. Ticari araçlarda çalışan kişilerin hizmet kalite puanı sürekli kontrol edilecek, ticari taşıt kullanım belgesi ilk alımda verilen kalite puanı 100 olarak belirlenmiştir. Kalite puanı kesintisi hizmet kalitesinde uygulanacak kurallar sonrası şoförlerin yaptığı hatalar orantılı düşlme yaşanacaktır. 

 

Projeye 1 Ocak 2017 tarihinde başlanacak ve yaptırım cetveli oluşturuldu bu oluşturulan cetveldeki kurallara uyulmaması durumunda şoförlerden kalite puanı düşürülecek. Yaptırım cetvelindeki bazı maddelere örnek vericek olursak, Araç kullanırken telefonla meşgul olmak ve kullanmak, yolculara kaba davranmak, araç içerisinde sigara kullanmak, kısa mesafe bahanesiyle yolcuyu almamak.

 

Özellikle İstanbul trafiğinde çok sık karşılaşan kısa mesafe nedeniyle yolcu alınmaması 1 Ocak 2017 tarihiyle birlikte tarih olacak. Şoförler yolcuyu kısa mesafe nedeniyle taksiye almaması durumunda yolcunun yetkili yerlere şikayeti durumunda şoförün kalite puanında düşüşe gidilecek. Belli bir süre sonra kalite puanında yaşanan düşüşler sonrası şoförün 1 sene boyunca ticari araç kullanması engellenecek. Böylelikle kısa mesafeye yolcu almama ve çeşitli nedenlerden dolayı yolculara kaba davranmak tarih olacak.

taksi tsof ukome hizmet kalite puanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak