İneğini satıp Japonya'ya gitti, şimdi ise havayolu patronu!

Pamukkale'de otel inşaatlarında çalışan Abdullah Arpa, 1995 yılında ailesi için aldığı ineği satıp, 300 dolarla Japonya'ya gitti.

İneğini satıp Japonya'ya gitti, şimdi ise havayolu patronu!
İneğini satıp Japonya'ya gitti, şimdi ise havayolu patronu! Oğuz Köse

Burada önce tavuk çiftliğinde çalışan, sonra kebapçılık yapan Arpa, işler tutunca restoran da açtı. Sonrasında en büyük hayalini gerçekleştirmek için pilot eğitimi alan Arpa, kendi şirketini kurdu.

Van'dan Japonya'ya uzanan başarı hikayesinin kahramanı Abdullah Arpa, "Hayat önüme ne engel çıkarsa çıkarsın, hiç vazgeçmedim ve hayallerimi gerçekleştirdim." dedi.

Aslen Vanlı olan Abdullah Arpa (42), meslek hayatına çocukken bulaşıkçılık ve ayakkabı boyacılığı ile yaparak başladı. İlkokulu bitiremeyen ve 21 kardeş olan Abdullah Arpa, bir süre oto galeride araç yıkadı, ardından da Denizli’nin turizm bölgesi Pamukkale’de inşaatlarda çalışmaya başladı. İnşaatlarda tuğla taşıyıp, harç karan Arpa, bir yandan da turistlere kartpostal satıp zamanla İngilizce’yi öğrendi.

Tokyo’da 12 gün parklarda yatan Arpa, bir tavuk çiftliğinde tanıştığı Japon vatandaşının aracılığı ile iş buldu.

Abdullah Arpa hikayesini şu cümlelerle anlatıyor:

“300 dolarla uçağa bindim. 12 saat boyunca uçakta, ‘Çok para tutar’ diye hiçbir şey yemedim. Kalacak yerim olmadığı için Tokyo’da Yoyogi Parkı’nda 12 gün boyunca yattım. Tavuk çiftliğinde bana iş bulan kişiye iş karşılığı bir maaşımı verdim. Tavuk çiftliğinden sonra inşaat işlerinde de çalıştım. Para kazanınca seyyar kebap arabası alıp, satış yaptıktan sonra işler iyi gidince Türk restoranı açtım. Para kazanmaya başlayınca bir süre sonra 3 restoranım ve bir barım oldu” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak