Alman Enerji Şirketi EWE'den, Türkiye'ye 120 Milyon Euro Yatırım

Alman enerji şirketi EWE Türkiye ile uzlaşmaya vardı. Yakın bir süreçte 120 milyon Euro yatırım yaparak enerji piyasasına giriş yapacaklarını açıkladılar.

Alman Enerji Şirketi EWE'den, Türkiye'ye 120 Milyon Euro Yatırım
Alman Enerji Şirketi EWE'den, Türkiye'ye 120 Milyon Euro Yatırım Oğuz Köse

Almanya'nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan EWE'nin Türkiye için 120 Milyon dolar yatırım yaparak pazara giriş yapacağı açıklandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türk ekonomisinin güvenilirlik ve sağlamlığını dünyanın kabul ettiğini ve kısa süre içinde Alman enerji şirketi EWE'nin Türkiye'ye 120 milyon euroluk yatırım yapacağını açıkladı.

 

Bakan Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: 

"Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden Alman EWE'nin CEO'su Matthias Brückmann ve beraberindeki heyeti kabul ettik. Türkiye'ye 120 milyon euroluk yeni yatırımda bulunacaklarını belirttiler. Ekonomimizin güvenilirliğini ve sağlamlığını dünya tasdik ediyor. Daha sonra Alman rüzgar enerjisi devi Nordex firmasının CEO'su Lars Bondo Krogsgaard'ı kabul ettik. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) stratejimiz ve yenilenebilir enerji alanında Türkiye'deki yatırım ortamı ile yakından ilgilendiklerini vurguladılar."

Türkiye gelişmiş sanayisi ve yüksek nüfusuyla yüksek enerji tüketimi yapan bir ülke konumunda. Şuana kadar enerji ihtiyaçlarımız doğal gaz gibi yakıtlardan elde edilen dönüşümle sağlanırken özellikle elektrik konusunda yenilenebilir enerji üretimini çok kısıtlı bölgelerde yapıyorduk. Türkiye'nin birçok bölgesinde rüzgar enerjisi elektriğe dönüştürülüyor olsa da genel tüketimin küçük bir miktarını karşılıyordu.

Yeni yapılan girişimlerle yenilenebilir enerji üretiminin artırılması hedefleniyor. Özellikle 3 bir tarafımız denizlerle kaplıyken dalgaların kullanılarak elektrik üretim imkanı kolaylaşıyor. Bu alanda çalışmaları olan YEKA alternatif enerji üretiminde büyük çalışmalara imza atmış bir şirket. Eğer projeler gerçekleştirilirse elde edilen enerjinin maliyetleri düşürülmüş olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak