Dolar ve Euro Önüne Geçilemiyor

Dolar/TL yeni haftaya başlarken 4.5960 seviyesini görerek rekorunu tazeledi. Euro ise 5.41 seviyelerine kadar çıktı. Sterlin ise yeni rekor seviyesi 6,1284 olarak güncellendi.

Dolar ve Euro Önüne Geçilemiyor
Dolar ve Euro Önüne Geçilemiyor Oğuz Köse

Türk Lirasındaki değer kaybı, yeni haftaya başlarken devam ediyor. TL'nin dolar karşısında bugünkü kaybı yüzde 2'yi aştı. Kur, tarihi zirvesini 4.5990’a taşıdı. Euro/dolar 1.18'in altındaki seyrini sürdürürken, euro/TL ise 5.4142 zirvesine ulaştı.

Doların küresel bazda güç kazanması ve ABD’de yükselişe devam eden faiz, TL'nin yeni haftaya da kayıpla başlamasında etkili oluyor. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı geriliminin azalması ve Fed’in faiz artıracak olması ise doların küresel çapta güçlenmesini sağlayan unsurlar.

İçerde ise son gelen makroekonomik veriler ve seçim belirsizliği TL’nin diğer gelişen ülkeler arasında en çok değer kaybeden para birimi olmasına zemin hazırlarken, TCMB’nin henüz bir aksiyon almamış olması da baskıyı artıran unsur.

Kavak, "Türkiye’nin piyasa faizlerinde görülen yükselişe karşın, TCMB tarafından beklenen faiz artırımının gelmeyişi kurdaki baskılanmayı bir süre daha devam ettirebilir. Zira Rezerv Opsiyon Mekanizması-Zorunlu Karşılıklar-TL Uzlaşmalı Vadeli Döviz Satım İhaleleri gibi konulardaki hamlelerin TL üzerindeki etkilerinin oldukça sınırlı olduğunu daha önce gördük. Piyasa, TCMB’den daha fazlasını bekliyor. Ancak, şunu da unutmayalım ki Merkez Bankası
piyasayı rahatlatacağını düşündüğümüz 200 baz puan ve üzerinde faiz artırımı yapsa bile, makroekonomik verilerimizi düzeltecek yapısal reformlar yapmaz ve gevşek Maliye Politikaları uygulamaya devam edersek bunun etkileri de sınırlı olacak ve trend değişmeyecektir. Bu hafta açıklanacak olan FOMC tutanakları ve küresel haber akışları kaynaklı dolar endeksinde oluşabilecek olası geri çekilmeler için de aynı şeyleri söylemek mümkün” değerlendirmesini yaptı.

Meksa FX Analisti Serkan Uludağ ise "Direnç noktalarımız 4,60 ve 4,6230 seviyelerinde. Aşağı yönlü bir hareketin önümüzdeki günlerde gelmesi için günlük kapanışın 4,50'nin altında yapılması gerekiyor. Bu koşul gerçekleşirse 4,4790, 4,4554 ve 4,4407 destekleri hedef konumuna gelebilir" görüşünü paylaştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak