Türkiye'de Ekonomik Kriz Var Mı ? Ekonominin Durumu Nasıl ?

Ekonomi çöküyor Türkiye krize gidiyor yalanlarına uzak gerçeği fark edin. Yükselişler suni terör örgütü ve destekçilerin ekonomik baskısına karşı Türkiye ekonomisinin gerçek durumu

Türkiye'de Ekonomik Kriz Var Mı ? Ekonominin Durumu Nasıl ?
Türkiye'de Ekonomik Kriz Var Mı ? Ekonominin Durumu Nasıl ? Oğuz Köse

Son günlerin en büyük tartışması Türkiye ekonomisinin gidişatı. Doların yükselmesi bu yönde sinyaller veriyor olsa da doların artmasındaki en büyük neden Türkiye'nin tam bağımsızlığını ilan etmesi ve terörü bitirme noktasına gelmesi. FETÖ terör örgütünü büyük ölçüde bitirerek kısmi derin devlet yapılandırmasını sona erdirdi. Yani Amerika ve Avrupa'nın Türkiye üzerindeki etkilerini yok etti. FETÖ terör örgütü aracılığıyla ABD v Avrupanın iç işlerimize karıştığı artık kabul edilen bir gerçek tabi Türkiye bu örgütü ve devlet içi yapılandırmayı yok edince birileri düğmeye basarak Türkiye'ye ekonomik yaptırımlar yapmak istiyor.

 

Son kozları PKK'da bitme noktasına geldi. Avrupa'nın açıkça beslediği ve destek çıktığı PKK aldığı darbelerle artık canını kurtarma peşinde yakalanan teröristlerin birbir örgüt hakkında bilgileri açığa çıkarması, destekleyen ülkelerin ortaya çıkması birçok devleti korkutmaya başladı. Yapılan terör eylemlerinin asıl kaynakları ne kadar bilinse de henüz açık kanıtları bu ülkelere dayatamıyoruz. Ama onlarda terör işbirlikçilerini ülkelerinde saklayarak kamera karşısına çıkarmaktan çekinmiyor. Aslında bu güzel bir şey çünkü kimin dostumuz kimin bizi bölmek isteyen bir topluluk olduğunu daha kolay görmemizi sağlıyor. 

 

Şuan küçük avrupa ülkeleri önde gelen ülkelerin emirleriyle Türkiye'ye yatırım uygulama, siyasi baskı yapma çabasında ama hiçbirinin kağıt üzerinde bir değeri bulunmuyor. Milyonlarca Türk'ün yaşadığı avrupa ülkeleri ise içeride sorun yaşamamak için sadece piyonlarını kullanarak açıklamalarla piyonlarıyla oynuyorlar ancak tüm gerçeği net bir şekilde görüyoruz. Büyük ermenistan planı asla gerçek olmayacak bunun üzerine avrupa bunun üzerine gitmeye devam edip terör örgütlerini desteklemeyi sürdürürse kendi sonlarını hazırlamış olacaklar. 

 

Doların Yükselmesi

 

Şuan için tamamen sembolik bir yükseliş içinde FETÖ terör örgütünün ülke içinde kaçırdığı paralar, iç ve dış şirketlerinin oynadığı bazı ekonomik hamleler nedeniyle ekonomide dalgalanmalar yaşandığı bir gerçek ama bunun bu kadar yükselmesinde dolarında değer kazanması bulunuyor. Doların yükselme nedeni ise Avrupa'nın yakın bir zamanda dağılacak olması EURO'nun sonun Mark ile aynı sonu paylaşacağı olması.

 

Türkiye Avrupa'ya ne satıyor

 

Şuan avrupa müzakerelerimiz donduruldu peki bir değeri var mı hayır. Bazı ekonomistler bunun bizi olumsuz etkileyeceğini söylüyor ama etkisi olumsuz değil olumlu olacaktır.  Bu iş sebze, meyve ile olacak iş değil elde kalan ürünlerden bahsediliyor ama Türkiye, manavcılık yaparak ekonomisini ayakta tutan bir ülke değil ekonomiye olan katkısı ise oldukça düşük. Ülke ekonomisini milyarlarca lira döndürürken ekonomik değeri düşük olan birkaç sektörü kaybetmemiz çok büyük bir kayıp olmayacaktır. Özellikle avrupa'nın bizden almak zorunda olduğu bazı otomotiv yan sanayi ürünleri ve tekstil'in ticari hacmimizin büyük bir kısmını oluşturduğunu düşünürsek yaptırımlar, gümrük vergileri onları etkileyecektir. Tekstil ve konfeksiyon ürünlerinde ticaret yapabilecekleri en yakın ülke bizi farklı bir kaynağa yönelmeleri onların maliyetlerini %80 oranında artıracak ve aynı kalitede ürüne sahip olamayacaklar özellikle dünyanın diğer ucu Hindistan ve Çin'in en iyi alternatifleri olduğunu düşünürsek işleri gerçekten zor.

 

Otomotiv yan sanayi ürünlerinde Avrupa'ya hizmet eden birçok fabrika Türkiye'de bunun nedeni kullanılacak hammade ve ucuz işçi kaynağının bölgemizde olması. Ayrıca dağıtım içinde kolay bir konumda bulunuyoruz. Milyarlarca lira yatırım yaparak ülkemize yerleşen otomotiv devleri zararı göze alarak buradan taşınmayacaklardır. Bunun örneklerini Amerika ve Çin arasında defalarca gördük iki ülke arasında ne kadar büyük sorunlar olsa da siyasette aldırış etmeyen şirketler Çinden asla vazgeçmedi. Türkiye'deki gelişmiş sanayi ve atık madde tesislerinden hiçbiri vazgeçmeyecektir.

 

Özetle avrupa zaten zorunda olmadıkça bizden bir şey almıyor büyümemiz istenmiyor. Bu iki sektör haricinde yaptığımız çeşitli ticaretlerde var ama Avrupa'ya sattığımız her ürünün şirket sahiplerine bakıyoruz en az yarısına zaten onlar ortak özetle Türk halkı bilinçli tüketim yaparsa Türkiye'nin boyun eğmesine gerek yok. 

 

Türkiye Avrupa'dan ne alıyoruz ?

 

Avrupa'ya milyarlarca lira para aktarmamızın en büyük nedeni arabalar evet Avrupa'nın Türkiye'ye bu kadar rahat baskı uygulamasının nedeni Türk halkının lükse düşkünlüğünden kaynaklanıyor. Sürekli araç yenilemek, lüks arabalar satın almak genel anlamda dışarıya büyük rakamlar aktarmamıza neden oluyor. Kendi halkları rahatlık ve düşük masraf nedeniyle toplu taşımayı kullanırken biz arabalardan vazgeçemiyoruz. Türkiye ekonomisini kötüleştiren hükümet değil bilinçsiz halk! Evet en fazla parayı otomotive avrupaya bir diğerini ise enerjiye yatırıyoruz. Neden mi çünkü lükse düşkünüz. Kimileri petrol fiyatlarından ve araçlardan alınan vergilerden rahatsız ama bilinçsiz toplumu engellemenin bir başka yolu yok ne kadar tüketimi azaltmak için bu ürünlere zam yapılsa da vazgeçirilemiyor. Devletin hatası ise kendi üretimini yapmakta geç kalması dışa bağlılıktan kurtaracak yerli üretim modeline geçtik ama bunun için biraz geç kaldık. Yapılanlar ise hızlandırılmıyor sanki bir siyasi hamle gibi bekletiliyor. Ancak bu sorunu yerli otomobil ile çözdük ve yakında seri üretimle satışları yapılacak, ikinci olarak avrupa'dan silah satın alıyorduk evet sadece alıyorduk ancak yerli üretim modellerine geçmemizle bu yıl bu maliyeti büyük oranda düşürdük artık kendi silahlarımızı üretebiliyoruz ve bu işde füze sistemleri, insansız hava araçları, uydu gibi çeşitliliğe geçerek resmen devir atladık bu yıl avrupa'dan aldığımız silah maliyetlerinin düşmeside onları rahatsız etti.

 

Avrupa'dan şuan vazgeçemeyeceğimiz tek ürün ilaçlar, kimya evleri durumun farkında ve son yıllarda devlet desteğide alarak çok sayıda hastalıkla mücadele edilecek yerli ilaç üretimine geçildi ancak sağlık alanında medikal ürünlerinde hala bağımsızlık kazanamadık özellikle kanser tedavisinde kullanılan makina ve ilaçlarda avrupa'ya bağılı kalacağız ama onun dışındaki tüm ürünlerden vazgeçebilecek seviyeye ulaştık.

 

Türkiye Ekonomisi

 

Açık konuşalım şuana kadar ekonomiyi inşaat ayakta tuttu gerek içeride gerekse dışarıda Türkiye'nin en fazla kar elde eden şirketleri inşaat firmaları oldu. İçeride ise sıcak paranın dönmesini inşaat sağladı. Bazıları buna balon ekonomi bir gün patlar yorumunu yaptı. Evet bu söylemi ilk olarak 2002 yıllarında duyduk komiktir ki o yıllardan bu yana 14 yıldır ekonominiz patlayacak kriz var deniliyor. Sonuç her yılı başarıyla alt ediyoruz. Artık son demlere geldik çünkü harcamlarımızı kısacak yerli üretimlere geçiş yapıyoruz. Alternatif enerji ve yenilenebilir enerji'dede yatırımlar yapmaya başladık üstelik meyvelerinide alıyoruz. Yerli otomobilin tasarımları çeşitleniyor tüketimi ise elektirik olacak kendini yenileyebilecek ve çok düşük maliyetlere uzun yollar gidebilecek bu sorunuda çözdük, ısınma, sanayi ve elektirik üretimi için kullanılan doğal gazı'da Türk akımı ile elde edip Avrupa'ya fiyatı belirleyende biz olduğumuzda cari açıkta kapanmış olacaktır. Çünkü silahlar ve araçlar için Türkiye'yi engelleyen bir Avrupa kalmıyor. Bize silah satmak için oluşturulan PKK'nında son dönemlerini yaşadığını düşünürsek evet Türkiye ekonomisinin güçlü olduğu günler yakındır. Söylediklerimizin tam olarak oturması 2-4 yıl alacak ama olduğunda engellenemez bir güç haline geleceğiz. 

 

Ekonomik Kriz Var Mı

 

FETÖ ve PKK desteçileri birlikte Türkiye'yi ekonomik bunalıma sokmaya çalışıyor. Bunu dolardaki yükselmeden anlayabilirsiniz. Şişirme bir şekilde arttı bunun nedeni ülke içi şirketlerin ve ülke borçlarının yıl sonu ödemesinin gelmesinden kaynaklanıyor. İçeriden birileri daha fazla para çıksın istiyor böylece ekonomik burana uğratarak beklediğimiz gelişmelerin engelleneceğini düşünüyorlar ama kriz yok devlet hazinesi ve bankalar bu ödemeleri karşılayabilecek seviyelerdeler aralık ayının bitiminde şişirdikleri dolar hızla düşmeye başlayacak ! 

 

Kriz algısı oluşturulmaya çalışılması

 

Doların yükselmeye başlamasıyla birileri kriz algısı oluşturmaya çalışıyor ve bilinçsiz vatandaşlarda buna ayak uyduruyor. Türkiye artık çoklu çalışma sistemine alıştı normalin üzerinde vergi çıkışları yaparak devlet ekonomisini destekliyoruz. Devlet fonlarında şuan büyük bir artış var ve büyük rezervler yapılmış durumda bu sadece dolar, Türk lirası, EURO ve altın rezervleri yapıldı. Türkiye'yi yönetmek isteyenlere haddini bildirdikten sonra gelebilecek ekonomik bunaltma önceden düşünüldü ve önlemleri alındı. Kısa sürede pes edeceklerdir aksi halde kendileri daha büyük zorluklar yaşayacak. Ülkede esnaf kepenk kapatıyor, bazı şirketler kapanmak zorunda kalıyor buna kriz var deniliyor ama esnaflık işi artık belli statülerde yapılabiliyor. Artık insanların %60'ı daha ekonomik ve çeşitli olduğu için alışverişini interneten yapıyor veya AVM yöneliyor. Eski esnaflık kalmadı artık süpermarket, AVM ve internet dönemine geçtik. FETÖ'dan hazır yemeye alışan şirketler ise şuan bocalamış durumda iş bilmeden örgüt üyesi olarak kazandılar ve şuan ne yapacaklarını işlerinin ne olduğunu bilmeden sallanıyorlar. Devir değişti itibar yönetimi yapamayan şirketlerde büyükler arasında ezilerek yok oluyor. Günümüze ayak uyduramayanların kayboluşu kriz olarak algılanıyor. Eğlence sektörü ne zaman biterse ülkede o zaman kriz başlar.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ferit     2017-01-13 Yorumunuzu yazınız... He babam he hiç dış borclardan bahsetmedin kirizin babası var
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak