Starbucks Türkiye'den Çekiliyor mu

Starbucks Türkiye'den Çekiliyor mu, dünyanın önde gelen kahve markası doların yükselmesi ekonomik istikrarsızlık iddialarından sonra ülkemizden çekilecek söylemleri yapılmaya başlandı.

Starbucks Türkiye'den Çekiliyor mu
Starbucks Türkiye'den Çekiliyor mu Oğuz Köse

Doların normal seviyelerin çok üzerine çıkmasıyla ekonomide yaşanabilecek dengesizlikler tartışılmaya başlandı. İç piyasalarda istikrarsızlık ve sıcak para olmaması iddiaları tartışılırken kısa süreli bir kriz yaşandığı biliniyor. Ancak içeride para dönmemesi vatandaşta para olmaması tamamen ekonomik dengeleri bozmak isteyenlerin bir sosyal çalışmasından ibaret. Doların yükselmesiyle beraber bazı komple teoricileri negatif görüşlerle halkın gözünü korkutarak piyasalarda kararsız bir hava oluşturmak istediğini söyleyebiliriz. Terör örgütleri ve dış ilişkilerimizin kötü olduğu ülkelerin ekonomik stratejileri devrede ancak Türkiye'ye zarar vermek isterken bundan kendileride etkileniyor ve bu süreç kısa sürede son bulacaktır. Çünkü ülke içinde yeterli nakit dönüşümü ve rezervler mevcut durumda. 

Starbucks Türkiye'den Çekiliyor mu

Yine birileri halkı korku ve kaosa sürüklemek için çeşitli teoriler ortaya atıyor ancak bu sistem düşündükleri kadar kolay çalışmıyor. Starbucks firmasının Türkiye'de çalışma sisteminde ise belli iş ortakları edinerek yürütmektedir. Türkiye'de bu görevi Shaya Kahve üstlenirken açılan tüm şubeler bu gruba bağlı olarak yürütülmektedir. Grup ile yapılan anlaşmada ise Türkiye lisansı, işletme, alt lisans gibi sözleşmeleri mevcuttur. Eğer Starbucks lisansını çekme kararı verirse her şube için yüksek miktarda tazminat ödemek durumunda kalır. Bu ise alabilecekleri bir risk değildir. Siyasi durum, ekonomik durum ne olursa olur şirketler gelecekleri için kendi çıkarlarını ilk sırada tutar. Yani starbucks'ın Türkiye'den çekilme haberleri tamamen söylentiden ibarettir. Kağıt üzerinde gerçekleşme şansı yok denilecek kadar azdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lekeli Muzun Faydaları...
Lekeli Muzun Faydaları...
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak
Yeni torba yasa ile 300 bin doları veren vatandaşlığı alacak