İsviçre, Zürich’de Araba Alım Satımında Evrak ve Süreç Bilgileri

İsviçre, Zürich’de Araba Alım Satımında Evrak ve Süreç Bilgileri

İsviçre'deki yeni ve kullanılmış otomobil pazarı konusunda oldukça gelişmiştir ve Zürich gibi çoğu kırsal kesim büyük şehirlerden daha az seçeneğe sahip olsa da, pek çok model mevcuttur.

GÜNCEL - 2019-02-05 09:32:47

 

İsviçre'deki Araçların Kayıt - Ruhsat – Plaka İşleri

İsviçre'de, bir aracın kayıt plakası araçla değil, kayıtlı adresindeki bireyle ilişkilendirilir. Bir kişi İsviçre'de ilk kez bir araba satın aldığında, ilk plaka numarası (ücret karşılığı) ikamet ettiği eyaletin Karayolu Trafik Ofisi'nden temin edilebilir. Bir araba satın alındığında veya satıldığında, alıcı araca kendi plaka kodunu işletirken, satıcı ise plakasını iptal ettirir.

Not: Bir araba galerisinden araba satın alırken, satıcı genellikle alıcı için yeni plaka düzenleyecektir.

Bir kişi araç plakasını birden fazla araba için kullanabilir; örneğin, iki arabası olan birisi, aralarındaki plakaları değiştirebilir. Ancak, bir seferde araçlardan yalnızca biri yolda olabilir.

Yeni Bir Araba Satın Alma

Yeni otomobiller genellikle otomobil galerilerinde satılır; yurtdışından da satın alınabilir ve ithal edilebilirler. Talep edilen fiyatta önemli indirimler mevcut olabilir - pazarlık yapılması önerilir. İsviçre'deki herhangi bir yeni otomobil, mükemmel durumda olmasını sağlamak için galeriden çıkmadan önce bir teste tabi tutulur.

Pek çok satıcı bir sigorta şirketine bağlıdır ve alıcıyı poliçe ile kurabilir; birçoğu ayrıca alıcı adına kayıt işlemine de dikkat eder.

İkinci El Araba Alımı veya Satışı

İkinci el arabalar İsviçre'de bol miktarda bulunur ve otomobil bayilerinden, garajlardan veya özel şahıslardan satın alınabilir.

Alıcılar, en son çevre kirliliğini önleme testinin, aracın servis kaydının tarihini ve satıcının kimliğinin, aracın kayıtlarıyla uyuşup uyuşmadığı kontrol etmelidir. Alıcı ve satıcı bir sözleşme imzalamak zorundadır (ancak zorunlu değildir).

 

  1. Zürich Araba Alım Satım: https://auto-ankauf-seven.ch/zuerich/
  2. Zürich Araç Muayene İstasyonu: www.strassenverkehrsamt.zh.ch/

 

 

İsviçre, Zürich Araba Kaydetme

Eğer alıcı ve satıcı aynı eyaletteyse, süreç aynı karayolu trafik bürosunda işleyeceğinde oldukça basittir. Aynı yerde hem araç sahibinin dolaşım izni - iptali hem de alıcı arabayı kendi adına kaydettirebiliyor.

Bununla birlikte, alıcı ve satıcı farklı eyaletlerde ise durum daha karmaşıktır. İzin verilen dolaşım iptal edildiğinde, alıcının iki seçeneği vardır: Kendi arabalarına kayıt yaptırmadan önce yeni araba ile eve dönmek için 24, 48, 72 ya da 96 saat boyunca eyaletteki Karayolu Trafik Ofisi'nden geçici plakalar kiralayabilir(alıcı geçici plakaları iade etmelidir); Satıcı izin verilen tirajı iptal eder ve alıcıya gönderir, sonra aracı kendi adına kaydeder ve kendi plakasını alır.

Not: İzin verilen dolaşım izni iptal edildikten sonra, aynı gün gece yarısına kadar araç sürülebilir, daha sonra yeniden kayıt oluncaya kadar yasa dışı kalır.

Kayıt için gerekli belgeler

Bir aracı (yeni veya kullanılmış) kaydettirmek için, yeni mal sahibinin aşağıdakileri yerel Karayolu Trafik Bürosu’na postayla (veya şahsen hazır) göndermesi gerekir:

  • Geçerli ehliyet
  • Sigorta ispatı
  • İkamet izni

Eski sahibin araç tescil belgeleri (izin verilen tiraj) kullanılmış bir araba için veya araç yeni veya ithal edilmişse rapor edilir. Teknik kontrol sertifikası (varsa), araba dört yaşından büyükse, satıcı bunu sağlamalıdır.

Kullanılmış bir araç alırken, sözleşmeye veya faturaya teknik kontrol maddesi eklemeniz önerilir. Alıcı genellikle yapılacak teknik kontrolün ücretini öder ve satıcı gerekli onarımları finanse etmeyi kabul eder.

Otomobil on yaşın üzerindeyse, des Services des Automobiles (ASA) tarafından belirlenen norm ve gereklilikleri yerine getirdiğini doğrulamak için teknik kontrol testinden geçmelidir.

İsvirçe, Zürich’de alınan tüm araçların (kullanılmış veya yeni) tescilden önce teknik kontrol testine tabi tutulması gerekir.

 

 

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER