com.tr Domain Uzantıları Belgesiz Alınabilecek

Bilgi teknolojileri kurumundan yapılan açıklamaya göre ".tr" uzantılı alan adları belgesiz satışa sunulacak. İlk gelen alır politikasının başlatılacağı duyurusu yapılan alan adları daha önce resmi belgeler sunularak alınıyordu.

com.tr Domain Uzantıları Belgesiz Alınabilecek
com.tr Domain Uzantıları Belgesiz Alınabilecek Oğuz Köse

Bilgi teknolojileri kurumu resmi basın hesabından yayınlanan habere göre ".tr" uzantılı alan adları belgesiz olarak satışa sunuluyor. İlk gelen alır kuralına dönecek olan alan adlarında evrak sunma zorunluluğu kaldırılıyor. Daha önce ".tr" uzantılı alan adları satın almak uygulanması gereken bazı kurallar vardı. Artık bu kurallar uygulanmadan alan adları satın alınabilecek.

BTK basın duyurusu yapılan resmi twitter hesabından yapılan açıklamayla artık alan adları ilk gelen alır olarak satılacak, belge ve izinlere gerek kalmadan alan adlarını satın almak mümkün olacak. Bu kural çerçevesinde daha önce .ist ve .istanbul alan adları halka açılmıştı ve büyük ilgi görmüştü. ".TR" uzantılarınında daha fazla kullanılmaya başlanmasına teşvik için bu uygulamaya geçildiği düşünülüyor.

Alan adları internet sitelerinin marka değerlerini oluşturuyor. Birçok bireysel kullanıcı evrak toplamakla uğraşmamak için bu alan adlarını az kullanırken ilk gelen alır sistemiyle 50.000 üzerinde ".tr" uzantılı alan adının satılacağı tahmin ediliyor. Özellikle anlamlı, marka değeri oluşturan ."com" alan adlarının tükenmesi ve yüksek ücretler tarafından satılmasıyla "com.tr" alan adlarında marka değeri oluşturacak isim bulmak mümkün. 

Belgesiz ".tr" uzantıları ne zaman başlıyor

Yerli alan adı kaydı yapan firmalar belgesiz olarak alan adı satışlarına başladı. Yapılan açıklamayla yeni dönemin başladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YPG'li şahıs toplantıda Faik Öztrak'a hesap sordu!
YPG'li şahıs toplantıda Faik Öztrak'a hesap sordu!
Filistin halkı Türkiye'nin yanında!
Filistin halkı Türkiye'nin yanında!