totobo giris youtube mp3 cevirici masöz istanbul hotmail aç

Aort Anevrizması Nedir

Bu rahatsızlık genellik ile ilerleyen yaşlarda ve hipertansiyonu olan hastalarda görülmektedir.

Aort Anevrizması Nedir
Aort Anevrizması Nedir FbRec

60 yaşından sonra görülme olasılığı gençlere nazaran daha fazladır. Aort anevrizması nedir açıklamak gerekirse bu bir kalp damar rahatsızlığı çeşididir. Kalpteki aort damarının genişlemesi ve incelmesi olarak nitelendirilir.

Bu genişleme sonucunda damarın yırtılması söz konusu olmaktadır. aort anevrizmasının fark edilmesi yani teşhis edilmesi rastlantısal olmaktadır. Herhangi bir nedenle doktorun kalbinizi stetoskop ile dinlerken fark etmesi olasıdır. Ya da kalp grafiği çekilirken öğrenme durumunuz olabilir.

Belirtileri çok klasik olduğu için çoğu zaman akla bu hastalık gelmez. Ancak ilerleyen dönemlerde şikayetlerin artması sonucunda akla gelir ve teşhis edilir.

 

Aort Anevrizması Belirtileri Nedir ve Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

Belirtileri çok net değildir. Hastalığın başlarında bir belirti de göstermez. Bunun için fark edilmesi çok güçtür. İlerleyen zamanlarda ise bazı belirtiler gösterir. Bunlar karın ve sırt ağrısı, diğer organların baskı alması sonucu ağrıması, sindirim sisteminde meydana gelen sıkıntılar şeklinde sıralanabilir. Sindirim sistemi ile ilgili olan belirtiler hazımsızlık şeklindedir.

Tedavi yöntemine gelinecek olunursa hastalığın ne derecede olduğuna bakılır. Yeni başlayan ve daha başında olan aort anevrizması için sadece düzenli kontrol sağlanır. Özellik ile hipertansiyon hastaları için bu kontroller daha sıktır. İlerleyen durumda ise genişleyen damar çıkarılır ve yerine stent takılır. Her ne kadar aort anevrizması büyük bir hastalık olmasa da teşhis edilmediği sürece tehlike arz eder.

aort anevrizması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tosuncuk, memleketi Giresun'da dere yatağına kaçak villa yaptırmış
Tosuncuk, memleketi Giresun'da dere yatağına kaçak villa yaptırmış
Son Dakika! Soylu, istifa iddiaları sonrası kendisine destek veren Bahçeli'ye teşekkür etti
Son Dakika! Soylu, istifa iddiaları sonrası kendisine destek veren Bahçeli'ye teşekkür etti