Apple, iPhone Satışlarıyla Rekor Tazeledi

Apple akıllı telefon pazarının en çok kazanan firması oldu. 2016 yılının üçüncü çeyrek rakamlarına göre 45 milyon iphone satarak rekor tazeledi.

Apple, iPhone Satışlarıyla Rekor Tazeledi
Apple, iPhone Satışlarıyla Rekor Tazeledi Oğuz Köse

Dünyanın önde gelen pazar araştırma şirketi Strategy Analytics’in verilerine göre Apple, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde iPhone satışınıdan tam 8,5 milyar dolar operasyon karı elde etti. Huawei, Vivo, OPPO ve diğer şirketlerin de katılımıyla toplam operasyonel karının 9,4 milyar dolar civarında olduğu tahmin edildi.

 

Rakamlara bakıldığında Apple'ın dünya çapındaki akıllı telefon pazarında yüzde 91'lik operasyonel kar elde ettiği görülüyor. Bunun anlamı yüksek kar marjı ve yüksek satış oranlarıyla pazarda akıllı telefon satışlarından en fazla kazanç sağlayan firma. Rakiplerini büyük bir farkla geride bırakan Apple'ın ardından listenin ikinci sırasında Huawei yer alıyor. Asya'da büyük talep gören firma 200 milyon dolar kar elde eden Huawei'nin üçüncü çeyrekteki operasyon karı ise 2.4 milyar dolar. Huawei'nin ardından üçüncü sırada karşımıza çıkan Çinli şirket Vivo ile OPPO'nun operasyon karı 2.2 milyar olduğu tahmin ediliyor. Geçtiğimiz ekim ayında 2016 yılının dördüncü çeyrek raporunu paylaşan Apple, 45,5 milyon iPhone satışı gerçekleştirdiğini belirtmişti. Apple, bu satış rakamıyla The Wall Street Journal analistlerinin de beklentilerini aşmayı başarmıştı.

 

iPhone 7 Olmadı

 

Satış oranlarının büyük kısmını iPhone 6 serileri oluştururken geçtiğimiz aylarda çıkardığı iPhone 7 eski modellere göre beklentilerin altında kalsa da rakiplerini geride bırakarak lider olmasına yardım etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gören şaştı kaldı! Akılalmaz kaza...
Gören şaştı kaldı! Akılalmaz kaza...
Türkiye-Rusya arasında peş peşe kritik görüşmeler!
Türkiye-Rusya arasında peş peşe kritik görüşmeler!